1. společná schůzka

Stmelovací akce s Malým princem V sobotu 19.9.2020 jsme se sešli u...

Do další akce zbývá:

201120122013
201420152016
201720182019
202020212022
LedÚnoBře
DubKvěČer
ČrvSrpZář
ŘíjLisPro
Vypadá to, že ve Vašem prohlížeči kalendář nebude fungovat :( ...
Zkuste použít třeba Google Chrome

Kdo je na břézku?


Celkem 1 návštěvník:

1 cizí návštěvník

Kdo jsme


Duha Alternativní zóna (Duha AZ) vznikla v roce 1992 jako členská organizace Duhy – sdružení dětí a mládeže pro volný čas, přírodu a recesi, se sídlem v Praze. Díky členství v této organizaci máme mimo jiné možnost získávat dotaci od Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy na pořádání akcí a materiální vybavení. Jako organizace se sídlem ve Žďáře nad Sázavou každoročně žádáme i o podporu v rámci dotačních programů našeho města.

I díky těmto dotacím můžeme zajišťovat a rozvíjet naší pestrou celoroční činnost. Ale to vše by nebylo možné bez obětavé práce našich 34 vedoucích. A kdo jsou naši vedoucí? Obyčejně neobyčejní lidé z řad studentů i pracujících, kteří veškerou práci zajišťují v rámci svého volného času, dobrovolně a bez nároku na jakoukoliv finanční odměnu. Dělají to proto, že je to baví, chtějí se dětem věnovat a předávat jim různé dovednosti a zkušenosti.

V současnosti máme 45 členů do 15 let, 1 instruktorů a 33 dospělých vedoucích. Celkem už nás tedy je krásných 79.

Děti jsou rozděleny do 3 skupin, které se scházejí pravidelně jednou týdně na schůzkách (ve čtvrtek a v pátek). Pokud počasí dovolí, tráví děti většinu času venku, během deštivých a zimních dnů využíváme klubovnu. Po 2-3 týdnech pořádáme víkendovou akci buď jednodenní nebo vícedenní s přespáním venku či v nějakém jednoduchém ubytovacím zařízení (klubovny, školy, sruby, turistické základny). Na akce vyjíždíme po celé České Republice.

Vyvrcholením celoroční činnosti je 14 denní letní stanový tábor v Železných Horkách u Přibyslavi, kde nám pronajímají základnu pionýři z Hamrů nad Sázavou. Tyto tábory jsou vždy tematicky zaměřeny, takže děti prožívají příběhy ze skutečné či literární historie, nebo jen podle fantazie tvůrců. Náměty posledních táborů byly například: Souboj rodů o Sedm království, stavba Transamerické železnice, život ve Vikingské vesnici, Starověká Čína, vojenská humanitární mise Operace Prométheus, Robin Hood, Ztraceni v Kanadě, Dvůr Rudolfa II., upíří tábor Nosferatu na Česneku, život v římském táboře Castrum Romanum, starověký Egypt, tropický ostrov Vanuatu, Škola čar a kouzel v Bradavicích, a spoustu dalších. Všechny tábory byly naprosto neopakovatelné a zanechaly v srdcích dětí i dospělých nezapomenutelné zážitky.

Nevyplňujeme dětem jejich volný čas, formujeme budoucnost.
Milan Mikin Appel - SVČ Lužánky

Bezva, říkáte si, co to ale znamená? Jak dětem pomůže například znalost morseovky poradit si v dnešním světě? Pochopitelně nemáme, ani nemůžeme mít ambice plnit vzdělávací funkci školy, ani výchovnou funkci rodiče. Můžeme ale osobnost dětí formovat prostřednictvím zážitků, které jim připravujeme: příběhů, kterými si na akcích procházejí, modelových situací, do kterých jsou postaveni při hrách, míst, která společně objevíme, a aktivit, které si mohou vyzkoušet.

Chceme nechat děti osvojit si dovednosti, které se jim mohou v životě hodit a které pomáhají utvářet jejich schopnosti a postoje - orientovat se v mapě, umět si vyhledat vlakový spoj, umět se sám sbalit na akci, uvařit na ohni těstoviny, ...

Tím vším chceme posunout jejich schopnosti samostatně řešit problémy, uvažovat, rozhodovat se.

Chceme jim ukázat, jak respektovat jeden druhého, naslouchat ostatním, vážit si přírody, města, kraje a země, ve které žijeme, a vážit si i sám sebe.

Sport formuje svaly, my pomáháme utvářet charakter.
Duha AZ


V případě, že byste měli zájem o členství, neváhejte nás kontaktovat (viz záložka Kontakt).


Za všechny Duháky ze Žďáru sepsala Lucysh (Bc. Lucie Zlesáková), hlavní vedoucí organizace